DANIELE

 

Nasza zagroda liczy prawie 200 danieli, które są atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i starszych odwiedzających. Daniele to przyjazne zwierzęta należące do rodziny jeleniowatych, których podstawą żywienia są rośliny. Często gościmy wycieczki przedszkolne i szkolne, które z zadowoleniem wchodzą do zagrody i karmią zwierzęta, a ponieważ nasze stado jest oswojone, ulubione smakołyki, w szczególności jabłka, daniele chętnie jedzą z ręki.

Daniele to zwierzęta średniego wzrostu - wysokość w kłębie ok. 80-90 cm i o średniej wadze ciał dorosłych osobników- łanie 45-60 kg, byki 70-120 kg. Okrywa włosowa, czyli suknia jest w kolorze płowym z białymi kropkami, w zimę natomiast zmienia się na szaro-popielatą. Od czasu do czasu trafiają się również osobniki w odmianie barwnej (porcelanowe, czarne, białe). Na zadzie daniela znajduje się biała plama obramowaną po bokach czarnymi paskami, a ogon, tak zwany kwiat, jest długi i puchaty, z zewnątrz czarny, od spodu biały. Dorosłe byki mają spore poroże w formie łopat.

Okres rui, czyli bekowisko (od głosu bekania wydawanego przez byki) trwa od października do listopada. Łanie cielą się w czerwcu i początku lipca, rodząc najczęściej jedno cielę. Średnia waga cielęcia to 3-6 kg. Karmią je mlekiem do początku zimy.

 

        

 

©2013 przez EkoBarć. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Inpero Sp. z o.o..